Supreme Court of Western Australia

Print page

Daily Court List

Note: The Court List is also available on the eCourts Portal of WA  searchable by name, jurisdiction and location.

The daily court list for: 22 October 2018

The Court is open to the public.


COURT OF APPEAL - CIVIL

Coram:  Murphy J.A. ,  Beech J.A. ,  Allanson J.  
 Court No. 1
 10:30
Browne v. Browne (CACV 14/2018)
 For Hearing

IN CRIMINAL

before The Hon. Justice Hall  
 Court No. 6
 09:15
1 The State of Western Australia v. Ben William Cedric Daly (INS 202/2018)
 First Appearance
2 The State of Western Australia v. Vance Mazur (INS 205/2018)
 First Appearance
3 The State of Western Australia v. Kim Ashley Prunster (INS 206/2018)
 First Appearance
4 The State of Western Australia v. Dale Aaron John Grosser (INS 203/2018)
 First Appearance
5 The State of Western Australia v. Bradley Brian Clark (INS 204/2018)
 First Appearance
6 The State of Western Australia v. Etem Duga (INS 261/2017)
 First Appearance

before The Hon. Justice Derrick  
 Court 5-1, District Court Building, 500 Hay Street, Perth
 09:30
1 The State of Western Australia v. Jarrad Balestra (INS 226/2017)
 Trial by Jury
2 The State of Western Australia v. Kevin Wayne O'Brien (INS 226/2017)
 Trial by Jury
3 The State of Western Australia v. Daryl Kitto (INS 226/2017)
 Trial by Jury

before The Hon. Justice Jenkins  
 Court No. 2
 09:45
Weston v. Nicolao (SJA 1103/2018)
 For Judgment

before The Hon. Justice Jenkins  
 Court No. 2
 10:00
The State of Western Australia v. Vincenzo Carlo Marotta (INS 429/2017)
 Trial by Judge Alone

before The Hon. Justice Hall  
 Court No. 6
 10:00
BLAY v. The State of Western Australia (MBA 55/2018)
 Application for Bail

before The Hon. Justice Fiannaca  
 Court 4-2, District Court Building, 500 Hay Street, Perth
 10:00
The State of Western Australia v. Edward Evarn Rodd (INS 40/2018)
 Trial by Jury

before The Hon. Justice Kenneth Martin  
 Court No. 7
 10:30
Arbuckle v. Commissioner of Taxation (SJA 1043/2018)
 Appeal

IN CIVIL

before The Hon. Justice Tottle  
 Court 42, David Malcolm Justice Centre
 10:15
1 Eucalyptus Gold Mines Pty Ltd v. Nzuri Copper Limited (CIV 1885/2016)
 Civil Trial
2 Eucalyptus Gold Mines Pty Ltd & Ors v. Nzuri Copper Limited (CIV 2675/2017)
 Civil Trial

IN CHAMBERS

before The Hon. Justice Le Miere  
 Court 43, David Malcolm Justice Centre
 10:00
1 Doric Group Holdings Pty Ltd & Anor v. Garside & Ors (CIV 1448/2014)
 By Appointment
2 Doric Group Holdings Pty Ltd & Anor v. Garside & Ors (CIV 1448/2014)
 By Appointment
3 Doric Group Holdings Pty Ltd & Anor v. Garside & Ors (CIV 1448/2014)
 By Appointment

before  Registrar Davies  
 Mediation Room 809, David Malcolm Justice Centre
 10:00
Platinum Mortgage Securities Limited & Ors v. Nikolyn Pty Ltd & Ors (CIV 2938/2016)
 Mediation Conference

before  Acting Registrar McDonald  
 Mediation Room 806, David Malcolm Justice Centre
 10:00
Ramen v. Hardwick (CIV 1926/2018)
 Mediation Conference

before  Registrar Dixon  
 Mediation Room 816, David Malcolm Justice Centre
 10:15
Rural Bank Ltd v. Fels (CIV 1836/2017)
 Mediation Conference

In Chambers

before  Registrar Whitby  
 Hearing Room 710, David Malcolm Justice Centre
 10:30

Case Management Hearings

In Registrar's Chambers, before  Registrar Whitby in Hearing Room 710, David Malcolm Justice Centre
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 10:45 1  CIV  1539/2017    Crushing Service Solutions Pty Ltd v Golden Mile Milling Pty Ltd
At 11:00 2  CIV  2620/2010    Lee v Lee & Ors
At 11:45 3  CIV  2020/2018    Symons v Symons & Anor