Supreme Court of Western Australia

Print page

Daily Court List

Note: The Court List is also available on the eCourts Portal of WA  searchable by name, jurisdiction and location.

The daily court list for: 20 November 2018

The Court is open to the public.


COURT OF APPEAL - CRIMINAL

Coram:  Buss P. ,  Mazza J.A. ,  Beech J.A.  
 Court No. 1
 09:15
Lawson v. The State of Western Australia (CACR 164/2018)
 For Publication

Coram:  Buss P. ,  Mazza J.A. ,  Mitchell J.A.  
 Court No. 3
 09:15
AWM v. The State of Western Australia (CACR 238/2017)
 For Publication

COURT OF APPEAL - CIVIL

Coram:  Buss P. ,  Murphy J.A. ,  Beech J.A.  
 Court No. 1
 09:30
TLJ v. Lai & Anor (CACV 93/2017)
 For Judgment

before The Hon. Justice Murphy  
 Court No. 1
 10:30
Panegyres v. Medical Board of Australia (CACV 101/2018)
 Application

IN CRIMINAL

before The Hon. Justice Corboy  
 Court 4-1, District Court Building, 500 Hay Street, Perth
 10:00
The State of Western Australia v. Adam Christian Vidot (INS 392/2016)
 Trial by Jury

before The Hon. Justice Fiannaca  
 Court No. 6
 10:00
1 The State of Western Australia v. Heidi Nichole Miskiewicz (INS 244/2016)
 Plea
2 The State of Western Australia v. Nathan Barreto Sexton (INS 203/2016)
 Plea
3 The State of Western Australia v. Byron Scott Garlett (INS 173/2018)
 Plea
4 The State of Western Australia v. Nartisha Louise Smith (INS 185/2018)
 Plea
5 The State of Western Australia v. Dylan Jacob Greaves (INS 212/2018)
 Plea
6 The State of Western Australia v. Aaron William Taylor (INS 191/2018)
 Plea

before The Hon. Justice Archer  
 Court No. 2
 10:00
The State of Western Australia v. Harmony Knox-Cumming (INS 287/2018)
 Sentencing

before The Hon. Justice Derrick  
 Court 4-2, District Court Building, 500 Hay Street, Perth
Not Before 10:00
1 The State of Western Australia v. Stephen Campbell Hinchliffe (INS 36/2018)
 Trial by Jury
2 The State of Western Australia v. Nicholas Hugh Morgan (INS 36/2018)
 Trial by Jury

IN CHAMBERS

before The Hon. Justice Vaughan  
 Hearing Room 908, David Malcolm Justice Centre
 08:30
Nguyen v. Nguyen Huynh (WA) P/L & Ors (COR 149/2018)
 Strategic Conference

In Chambers

before The Hon. Justice Le Miere  
 Court 43, David Malcolm Justice Centre
 09:15

IN CHAMBERS

before The Hon. Justice Smith  
 Court 36, David Malcolm Justice Centre
 09:15
Brown v. Barber (CIV 1989/2016)
 Directions

In Chambers

before  Master Sanderson  
 Court 907, David Malcolm Justice Centre
 09:45

IN CHAMBERS

before  Registrar C Boyle  
 Mediation Room 809, David Malcolm Justice Centre
 09:45
Dromana Holdings P/L as trustee for The Barringtons Trust & Anor v. Yonder and Beyond P/L & Anor (CIV 2023/2018)
 Mediation Conference

In Chambers

before The Hon. The Chief Justice  
 Court 42, David Malcolm Justice Centre
 10:00
Carden v. Vallelonga & Anor (GDA 11/2018)
 Directions

IN CHAMBERS

before  Registrar Whitbread  
 Mediation Room 806, David Malcolm Justice Centre
 10:00
Van Heemst & Anor v. Casey & Ors (CIV 1682/2018)
 Mediation Conference

In Chambers

before  Registrar Dixon  
 Hearing Room 903, David Malcolm Justice Centre
 10:20

IN CHAMBERS

before The Hon. Justice Kenneth Martin  
 Court 607, David Malcolm Justice Centre
 10:30
du Buisson Perrine v. Carrello (CIV 2115/2018)
 By Appointment

before The Hon. Justice Smith  
 Court 36, David Malcolm Justice Centre
 10:30
Woodings v. W.A. Glendinning & Associates P/L & Ors (COR 146/2014)
 By Appointment

before  Registrar S Boyle  
 Mediation Room 803, David Malcolm Justice Centre
 10:30
Meiners v. Gunn (CIV 1228/2018)
 Mediation Conference

before  Registrar Davies  
 Mediation Room 814, David Malcolm Justice Centre
 10:30
Cameron v. Commissioner of Main Roads (CIV 2254/2012)
 Mediation Conference

before  Registrar Eaton  
 Room 211
 10:30
Smart & Anor v. Power & Anor (CACV 66/2018)
 By Appointment

before  Master Sanderson  
 Court 907, David Malcolm Justice Centre
Not Before 11:00
Zekas & Anor v. Ryan (CIV 2562/2018)
 By Appointment

In Chambers

Coram:  Strk A.J. ,  McDonald   
 Court 35, David Malcolm Justice Centre
 12:00
Spandau Pty Ltd v. Pindan Pty Ltd (CIV 1310/2016)
 Directions

IN CHAMBERS

before The Hon. Justice Curthoys  
 Court 607, David Malcolm Justice Centre
 14:15
 (CIV 2953/2018)
 By Appointment

before  Master Sanderson  
 Court 907, David Malcolm Justice Centre
 14:15
 (COR 43/2018)
 By Appointment

before  Registrar Dixon  
 Hearing Room 903, David Malcolm Justice Centre
 14:15
Gas Sensing Technology Corporation v. Prox P/L (CIV 2859/2016)
 Taxation Of Costs

Northern Circuit Court

before  A Supreme Court Judge  
 South Hedland
 10:00
The State of Western Australia v. Jake William Taylor (INS 406/2017)
 Trial by Jury

Case Management Hearings

In Registrar's Chambers, before  Registrar Dixon in Hearing Room 903, David Malcolm Justice Centre
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 10:20 1  CIV  1457/2017    McGeough v Blatchford & Ors
At 11:40 2  CIV  2941/2015    Superline Enterprises P/L v Palassis Architects & Ors
At 12:00 3  CIV  2614/2018    Ioppolo v Ioppolo & Anor

Judge's CMC List

In Judge's Chambers, before The Hon. Justice Le Miere in Court 43, David Malcolm Justice Centre
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 09:15 1  CIV  1661/2014    Banh & Anor v Banh & Ors
At 09:15 2  CIV  2105/2017    Chvojka v Lockwood & Anor

Masters List

In Master's Chambers, before  Master Sanderson in Court 907, David Malcolm Justice Centre
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 09:45 1  CIV  1144/2016    Ryan v Zekas & Ors
At 09:45 2  CIV  1895/2018    Commonwealth Bank of Australia v Ainsworth & Anor
At 09:45 3  LPA  43/2018    Wellstead v Kings Park Corporate Lawyers P/L & Anor
At 09:45 4  CIV  1517/2017    Deputy Commissioner of Taxation v Jung
At 09:45 5  CIV  2514/2018    Deputy Commissioner of Taxation v Chen
At 09:45 6  CIV  1241/2018    Gardner v Thorn & Ors
At 09:45 7  COR  194/2018    Donnelly & Anor