Supreme Court of Western Australia

Print page

Daily Court List

Note: The Court List is also available on the eCourts Portal of WA  searchable by name, jurisdiction and location.

The daily court list for: 23 February 2017

The Court is open to the public.


Court of Appeal - Criminal

before The Hon. Justice Mazza  
 Court No. 3
 09:00
Gibson v. The State of Western Australia (CACR 101/2016)
 Directions

Coram:  Buss P. ,  Newnes J.A. ,  Beech J.  
 Court No. 3
 09:30
Chikonga v. The State of Western Australia (CACR 59/2016)
 For Judgment

In Criminal

before The Hon. Justice Fiannaca  
 Court 4-1, District Court Building, 500 Hay Street, Perth
 09:00
1 The State of Western Australia v. Rickie Lee Penny (INS 305/2016)
 Status Conference
2 The State of Western Australia v. Trung Trong Tang (INS 264/2016)
 Status Conference
3 The State of Western Australia v. Jodi Abbott (INS 181/2016)
 Status Conference
4 The State of Western Australia v. Matthew Howarth (INS 181/2016)
 Status Conference
5 The State of Western Australia v. Christopher Joe Moir (INS 181/2016)
 Status Conference
6 The State of Western Australia v. Johnathan Derek Pihema (INS 181/2016)
 Status Conference
7 The State of Western Australia v. Christopher James Gerrard (INS 357/2016)
 Status Conference

before The Hon. Justice Corboy  
 Court 4-2, District Court Building, 500 Hay Street, Perth
 10:00
The State of Western Australia v. James Richard Farmer (INS 188/2016)
 Trial by Jury

before The Hon. Justice Martino  
 Court 4-3, District Court Building, 500 Hay Street, Perth
 10:00
The State of Western Australia v. Brandon Lee Kelly (INS 335/2016)
 Trial by Jury

before The Hon. Justice Fiannaca  
 Court 4-1, District Court Building, 500 Hay Street, Perth
 10:00
The State of Western Australia v. Tommy John Jackson (INS 178/2016)
 Trial by Jury

In Chambers

before The Hon. Justice Le Miere  
 Court 43, David Malcolm Justice Centre
 09:15

before The Hon. Justice Chaney  
 Court 607, David Malcolm Justice Centre
 09:15

before The Hon. Justice Pritchard  
 Court 42, David Malcolm Justice Centre
 09:15
1 Russell & Anor v. Lee & Anor (CIV 3134/2016)
 Directions
2 Lee & Ors v. Russell & Ors (CIV 2605/2015)
 Directions

before  Registrar Dixon  
 Hearing Room 903, David Malcolm Justice Centre
 09:15

before  Master Sanderson  
 Court 35, David Malcolm Justice Centre
 09:45

before  Registrar C Boyle  
 Mediation Room 703, David Malcolm Justice Centre
 09:45
Manson v. Eaton & Ors (CIV 2913/2016)
 Mediation Conference

before The Hon. Justice Le Miere  
 Court 43, David Malcolm Justice Centre
 10:00

before  Master Sanderson  
 Court 907, David Malcolm Justice Centre
 10:00
1 Mighty River International Limited v. Hughes & Ors (COR 247/2016)
 Part Heard
2 Mineral Resources Limited v. Mesa Minerals Limited (administartors appointed) & Ors (COR 13/2017)
 Part Heard

before  Registrar Davies  
 Mediation Room 809, David Malcolm Justice Centre
 10:00
Parchem Construction Supplies P/L v. B.L.D. Formwork P/L & Anor (CIV 2744/2015)
 Mediation Conference

before  Registrar Whitbread  
 Hearing Room 710, David Malcolm Justice Centre
 10:00

before  Registrar Whitby  
 Mediation Room 814, David Malcolm Justice Centre
 10:00
Maher v. Maher & Ors (CIV 2796/2016)
 Mediation Conference

before The Hon. Justice Pritchard  
 Court 42, David Malcolm Justice Centre
 10:15
Westpac Banking Corporation & Ors v. The Official Liquidator of the Bell Group Limited & Anor (COR 108/1991)
 By Appointment

before  Registrar Dixon  
 Mediation Room 806, David Malcolm Justice Centre
 10:15
Coote & Anor v. Gibbs & Anor (CIV 1633/2016)
 Mediation Conference

before  Registrar S Boyle  
 Mediation Room 811, David Malcolm Justice Centre
 10:30
Coppin & Anor v. Mahony & Ors (CIV 1516/2016)
 Mediation Conference

before The Hon. Justice Tottle  
 Hearing Room 608, David Malcolm Justice Centre
 11:00
1 Ross v. Cox & Ors (CIV 2047/2016)
 Strategic Conference
2 Ross v. Cox & Ors (CIV 2760/2016)
 Strategic Conference

before The Hon. Justice Le Miere  
 Court 43, David Malcolm Justice Centre
 11:30
Bluewater Power 2 P/L v. Australian Energy Market Operator Limited & Anor (CIV 1252/2017)
 Directions

before  Registrar Whitbread  
 Hearing Room 710, David Malcolm Justice Centre
 11:30
Zilkens v. Young (LPA 1/2017)
 Directions

before  Acting Master Strk  
 Court 906, David Malcolm Justice Centre
 14:15
Mills v. Pillar & Ors (CIV 2696/2015)
 For Judgment

Listing Conference

In Judge's Chambers, before The Hon. Justice Le Miere in Court 43, David Malcolm Justice Centre
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 10:00 1  CIV  2607/2015    Gemini Energy and Minerals P/L v Luff

Case Management Hearings

In Registrar's Chambers, before  Registrar Whitbread in Hearing Room 710, David Malcolm Justice Centre
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 10:00 1  CIV  1064/2016    Calder v Graham & Ors
At 10:15 2  CIV  3226/2016    Bottecchia & Anor v Bottecchia
At 10:45 3  CIV  3228/2016    Speyer v Brackin & Ors
At 11:00 4  CIV  1807/2015    SR Contracting P/L & Anor v Liberty Mutual Insurance Company
At 11:15 5  CIV  3213/2016    Consolidated Food Holdings P/L v Soares
At 11:30 6  CIV  1144/2016    Ryan v Zekas & Ors
At 11:30 7  CIV  1021/2017    Ryan v Zekas & Anor
At 14:15 8  CIV  1855/2011    Rural Bank Limited v McCagh & Ors

Case Management Hearings

In Registrar's Chambers, before  Registrar Dixon in Hearing Room 903, David Malcolm Justice Centre
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 09:15 1  CIV  1889/2013    Dean v Attard & Ors

Judge's CMC List

In Judge's Chambers, before The Hon. Justice Le Miere in Court 43, David Malcolm Justice Centre
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 09:15 1  CIV  2289/2016    Badah P/L v One Investment Administration Ltd
At 09:15 2  CIV  3132/2016    Deputy Commissioner of Taxation v Casley

Judge's CMC List

In Judge's Chambers, before The Hon. Justice Chaney in Court 607, David Malcolm Justice Centre
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 09:15 1  COR  133/2015    Silver Swan Enterprises P/L v Murdoch Eye Associates P/L & Ors
At 09:15 2  COR  239/2009    Sayed v Hemat & Ors
At 09:15 3  CIV  1468/2014    Wang Nominees P/L v Western Australian Planning Commission

Masters List

In Master's Chambers, before  Master Sanderson in Court 35, David Malcolm Justice Centre
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 09:45 1  CIV  2557/2016    Bundesen v Kumar
At 09:45 2  CIV  2661/2016    Davidson v Davidson
At 09:45 3  CIV  3097/2016    Maio v Papalia
At 09:45 4  CIV  1179/2017    Webb
At 09:45 5  CIV  1196/2017    HSBC Bank Australia Limited
At 09:45 6  COR  17/2017    Maboom Limited v Moboom Limited
At 09:45 7  CIV  1816/2016    The Public Trustee v Semmens & Ors
At 09:45 8  CIV  2988/2015    Gunvor Singapore P/L v Pluton Resources Limited & Ors
At 09:45 9  COR  12/2017    LPH Developments P/L v Borrello Graham Legal P/L
At 09:45 10  CIV  1237/2017    Carr v Larussa & Ors
At 09:45 11  COR  220/2016    McVeigh & Ors
At 09:45 12  CIV  2447/2016    Jeffery v Jones & Anor
At 09:45 13  COR  15/2017    Zampogna v Palin Investments P/L